Zabezpieczenie zboża przed chorobami polecane działania


Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, gdyż jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ochronić potencjał zbioru. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - polecane działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest wielokrotnie bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności fungicydy w pszenicy azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma de facto ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicydy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na koronne szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma asekuracji.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża